Dlaczego drewno?  

Niewiele jest na rynku materiałów budowlanych tak łatwych i szybkich w obróbce, a jednocześnie tak dekoracyjnych i trwałych. Jest całkowicie naturalne, ciepłe i wyjątkowo szybko się z niego buduje. Jego parametry fizyczne sprawiają, że przy relatywnie niewielkiej wadze jest w stanie przenosić ogromne obciążenia konstrukcyjne. Ogromną zaletą budowy z drewna jest niespotykana przy tradycyjnej technologii murowanej czystość prac i prawie zupełny brak odpadów. Jego budowanie przypomina składanie domu z gotowych elementów. Na plac zawsze przyjeżdża dokładnie tyle materiału ile jest potrzebne, nie ma piętrzących się gór gruzu, worków cementu, wiader i góry budowlanych odpadków. Do tego nie potrzebujemy w ogóle ciężkiego sprzętu, wszystko robimy własnymi rękami, przy pomocy zwykłych narzędzi.  

 

Jakie są zalety konstrukcji drewnianej?

Przede wszystkim energooszczędność i mała pojemność akumulacyjna ścian, co oznacza że bardzo łatwo i szybko można je nagrzać. A sam materiał jest ciepły i przyjemny w dotyku. Struktura ścian wykonana z drewnianych słupków i skrzynek obitych obustronnie płytą drewnianą i wypełnionych wełną mineralną pozwala dowolnie kształtować przebiegi instalacji wewnętrznych. Dokładanie i usuwanie drzwi czy okien nie stanowi najmniejszego problemu. Również drewniany strop jest bardzo przyjazny dla przeprowadzenia w nim instalacji elektrycznej, grzewczej i sanitarnej (woda i kanalizacja). Poprawnie zbudowany szkielet doskonale izoluje termicznie i jednocześnie wycisza hałasy pomiędzy sąsiadującymi pomieszczeniami i kondygnacjami. Konstrukcja drewniana jest bardzo lekka więc oszczędzamy dodatkowo na delikatniejszych fundamentach.  

 

Wady konstrukcji drewnianej?

Jest ich kilka i naprawdę ciężko je nazwać typowymi wadami, tak naprawdę są to po ograniczenia technologiczne konstrukcji jako całości. Na etapie projektowania trzeba przewidzieć i odpowiednio wzmocnić miejsca szczególnie obciążone. jak zabudowa kuchni, łazienki, kotłowni i oczywiście miejsce pod kominek w salonie. Niewielkim utrudnieniem są też elementy usztywniające całą bryłę, najczęściej wykonane w formie, tzw. mieczy lub zastrzałów. Ograniczenia te bardzo łatwo obejść na etapie projektowania. A poprawnie zaprojektowany dom z drewna będzie tak samo funkcjonalny jak jego murowany odpowiednik. 

 

Nowoczesny dom w konstrukcji drewnianej? 

Czemu nie. Konstrukcję drewnianą ścian bardzo łatwo ukryć pod nowoczesną suchą zabudową ścian. A sam drewniany szkielet doskonale i co najważniejsze bardzo łatwo daje się kształtować pod nowoczesne formy. Drewno pozwala bez problemu kształtować wewnętrzną strukturę ścian. Nie ma żadnego problemu z przebiegającymi po łuku ścianami, w dowolnym miejscy możemy wykonać ozdobne wnęki, dekoracyjne przebicia ścian, ścianki wiszące i wspornikowe. Nie ma praktycznie żadnego ograniczenia kształtu. Samą drewnianą aranżację wnętrz możemy wykonać w każdym budynku i w każdym momencie, a co najważniejsze wszystkie zmiany są odwracalne.

 

A co z przebudową drewnianego budynku?

 

Największą zaletą drewnianego budynku jest też to że można go dowolnie przebudowywać, dostawiać i usuwać ściany działowe, dodawać okna, drzwi i balkony. Bez problemu można przebudować instalacje wewnętrzne, dokładać gniazdka elektryczne, instalację audio. Bez kłopotu można na przykład zmienić zwykłe okno w drzwi balkonowe, a nawet całą ścianę salonu zamienić w ogromne okno z widokiem na ogród. Również zmiana aranżacji oświetlenia pomieszczeń nie stanowi najmniejszego kłopotu, ponieważ wewnętrzna izolująca warstwa ściany wykonana z wełny pozwala na dowolne przeprowadzanie okablowania. Dom drewniany i jego modułowa konstrukcja daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji ograniczone tylko naszą wyobraźnią.