Dlaczego dom drewniany szkieletowy?

• Szybkość budowy
Podstawową zaletą domów drewnianych  szkieletowych jest możliwość wybudowania domu nawet w 3 miesiące, co może być najważniejszym atutem dla osób budujących za pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania. W technologiach tych do minimum ogranicza się mokre roboty (murowanie i betonowanie) oraz przerwy technologiczne (potrzebne, aby ściana lub strop uzyskały odpowiednią wytrzymałość). Sprawniej niż w technologiach murowych przebiega także wykończenie domu wewnątrz oraz rozprowadzenie instalacji.


• Powierzchnia użytkowa
Ze względu na małą grubość ścian w domu szkieletowym (21cm – 25cm) uzyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową w porównaniu z domem murowanym (ok. 9-10m2 na każde 100m2 powierzchni całkowitej)


Izolacja cieplna
Średni współczynnik przenikania ciepła w domu szkieletowym U =0,19 W/m2 zaś dla jednowarstwowej ściany murowanej (36,5-38 cm grubości) współczynnik ten wynosi U=0,30W/m2. Aby uzyskać zbliżoną izolacyjność w domu murowanym musielibyśmy wybudować ściany o grubości 45-50 cm.


• W zgodzie z naturą
Naturalny budulec, jakim niewątpliwie jest świerk beskidzki pozwala nam uniknąć użycia wielu środków chemicznych i sztucznych czasem nie do końca sprawdzonych materiałów w najbliższym otoczeniu. A poza tym ilość drewna potrzebna do wykonania tradycyjnego domu murowanego jest bardzo często niewiele mniejsza niż ilość drewna potrzebna do zbudowania domu o tej samej powierzchni w technologii  szkieletowej.


• długowieczność
Wbrew powszechnym opiniom pod względem trwałości poprawnie zbudowane i eksploatowane domy drewniane nie ustępują murowany.


• O każdej porze roku
Sprawia znacznie mniej kłopotów, gdy wznosi się dom szkieletowy. Budowę można bowiem prowadzić o każdej porze roku, nawet w zimie, ponieważ - oprócz wykonania fundamentów - nie są wymagane żadne mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej. Poza tym tańszy i wygodniejszy jest transport materiałów na plac budowy, bo jest ich mniej i są znacznie lżejsze niż materiały do domów murowanych. Łatwiej manipuluje się też nimi na budowie, a przy ich składowaniu, przemieszczaniu i przygotowywaniu do wbudowania prawie zupełnie nie niszczy się terenu wokół domu.


• Odporność na pożar
Zagrożenie pożarem w domu drewnianym szkieletowym jest podobne jak w domu murowanym, gdyż wszystkie elementy konstrukcyjne impregnowane są impregnatami ogniochronnymi, a poza tym w razie pożaru zarówno w domu murowanym jak i szkieletowym pali się przede wszystkim wyposażenie


• Dowolny kształt i wygląd
Zarówno z  zewnątrz jak i w środku często trudno rozpoznać, w jakiej technologii zbudowany jest dom. Obu można bowiem nadać podobną formę architektoniczną, oba można też podobnie wykończyć  z zewnątrz (drewniana obiciówka, tynk, czy cegła klinkierową) oraz wewnątrz (boazeria drewniana, płyta kartonowo gipsowa, tynki ozdobne, kamień, kafelki)


• Łatwość przebudowy
Domy szkieletowe bardzo łatwo przebudowywać, rozbudowywać i przeprowadzać w nich różnego rodzaju modernizacje, jak choćby wymianę instalacji. Nie wymaga to pracochłonnego kucia ścian czy stropów i zwykle jest możliwe bez ograniczania normalnego korzystania z domu. Technologia ta stanowi więc idealne rozwiązanie, gdy planuje się najpierw wybudować mały dom, a dopiero potem go rozbudowywać.


• Cena
Z naszych szacunków wynika, że cena domu drewnianego szkieletowego jest znacznie niższa niż  murowanego (nawet do 30 %). Również o wiele tańsze jest użytkowanie takiego domu (oszczędzamy przede wszystkim na ogrzewaniu).